Ciechanów 30.07.2012r.
Postanowienia ogólne
§ 1
- Fundacja pod nazwą: Fundacja Pomocy Dzieciom, Młodzieży i Dorosłym
Niepełnosprawnym - ,,Być Jak Inni”, zwana dalej Fundacją, ustanowiona przez:
Katarzynę Agnieszkę Kowalską,
Marię Majewską,
Marię Jolantę Dąbrowską - Kanigowską,
Urszulę Wądołowską,
zwanymi dalej Fundatorkami, - aktem notarialnym, sporządzonym przez notariusza Ewę Zbyszyńską, w Kancelarii Notarialnej w Ciechanowie przy ul. Płońskiej 31a, w dniu 18 sierpnia 2004r, działa na podstawie przepisów prawa polskiego oraz niniejszego statutu.
- Fundacja może używać nazwy skróconej, która brzmi: Fundacja – „Być Jak Inni”.
- Fundacja jest apolityczna i nie związana z żadnym wyznaniem, działa na podstawie przepisów ustawy o fundacjach, ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, a także niniejszego statutu.
§ 2
Fundacja ustanowiona jest na czas nieokreślony.
§ 3
Fundacja ma osobowość prawną.
§ 4
Fundacja używa pieczęci z napisem wskazującym jej nazwę i siedzibę. Pieczęć może ponadto zawierać znak Fundacji.
§ 5
Siedzibą Fundacji jest miasto Ciechanów, gdzie mieści się Zarząd Fundacji.
§ 6
- Fundacja działa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i poza jej granicami, zgodnie
z prawem Rzeczpospolitej.
- Fundacja może dla celów współpracy z zagranicą posługiwać się tłumaczeniem nazwy w języku angielskim.
§ 7
Ze względu na cele nadzór nad Fundacją sprawuje minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego.
§ 8
- Fundacja może tworzyć oddziały, zakłady, filie, a także przystępować do spółek i Fundacji.
- § 9
Dla osiągnięcia swoich celów statutowych Fundacja może prowadzić - zarówno nieodpłatną jak i odpłatną działalność pożytku publicznego.
§ 10
Fundacja może przyznawać nagrody, wyróżnienia osobom fizycznym i prawnym zasłużonym dla Fundacji.
Cele i zasady działania Fundacji.
§ 11
Celami działania Fundacji są :
- Niesienie pomocy dzieciom, młodzieży i osobom dorosłym z upośledzeniem umysłowym, autyzmem i innymi zaburzeniami rozwojowymi.
- Udzielanie wsparcia ich rodzinom.
- Prowadzenie kompleksowej diagnozy, terapii i edukacji, rehabilitacji medycznej, fizycznej, psychicznej, społecznej i zawodowej, zgodnej z najnowszymi standardami krajowymi i międzynarodowymi dzieci, młodzieży i osób dorosłych z upośledzeniem umysłowym, autyzmem i innymi zaburzeniami rozwojowymi.
- Promocja problemu i potrzeb osób dotkniętych w/w zaburzeniami oraz przeciwdziałanie ich marginalizacji społecznej.
- Rzecznictwo interesów i praw dzieci, młodzieży i osób dorosłych z upośledzeniem umysłowym, autyzmem i innymi zaburzeniami rozwojowymi.
§ 12
Cele wymienione w § 11 Fundacja może realizować poprzez:
- Realizowanie programów na rzecz dzieci, młodzieży i osób dorosłych z upośledzeniem umysłowym, autyzmem bądź innymi zaburzeniami rozwojowymi i ich rodzin.
- Organizowanie i prowadzenie placówek terapeutycznych, rehabilitacyjnych i edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych z upośledzeniem umysłowym, autyzmem bądź też innymi zaburzeniami rozwojowymi.
- Współpracę z organizacjami i instytucjami pracującymi z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi z upośledzeniem umysłowym, autyzmem bądź innymi zaburzeniami rozwojowymi.
- Prowadzenie szkoleń dla rodziców, profesjonalistów i wolontariuszy pracujących z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi z upośledzeniem umysłowym, autyzmem bądź innymi zaburzeniami rozwojowymi.
- Prowadzenie doradztwa i poradnictwa dla rodzin, organizacji i instytucji zajmującymi się w/w osobami z upośledzeniem umysłowym, autyzmem bądź innymi zaburzeniami rozwojowymi.
- Działania promocyjne i edukacyjne dotyczące upośledzenia umysłowego, autyzmu i potrzeb dotkniętych nim osób adresowane do decydentów, administracji i opinii publicznej.
- Współpracę z instytucjami, przedsiębiorstwami, urzędami, spółkami i bankami w celu pozyskiwania funduszy na cele statutowe.
- Organizowanie imprez charytatywnych w celu zbierania funduszy na pomoc dzieciom i osobom dorosłym z upośledzeniem umysłowym, autyzmem bądź innymi zaburzeniami rozwojowymi.
- Udzielanie zapomóg, stypendiów i innych form wsparcia finansowego.
- Współpracę z organami administracji publicznej.
- Wykonywanie zadań w zakresie ochrony zdrowia.
- Prowadzenie działalności leczniczej.
§ 13
- Dla osiągnięcia swoich celów Fundacja może wspierać merytorycznie i finansowo działalność innych osób prawnych prowadzących działalność zbieżną z jej celami.
- Fundacja może wspierać finansowo osoby objęte działaniami Fundacji.
Majątek i dochody Fundacji
§ 14
Majątek Fundacji stanowi Fundusz założycielski w kwocie pieniężnej 1100 zł (słownie: tysiąc sto złotych), określony w akcie notarialnym jej ustanowienia.
§ 15
Majątek Fundacji stanowią kapitał założycielski określony w akcie notarialnym, ruchomości i nieruchomości, prawa majątkowe oraz inne środki finansowe nabyte w trakcie działalności Fundacji.
§ 16
Przychody Fundacji pochodzą z:
a) darowizn, spadków i zapisów,
b) subwencji osób prawnych,
c) dotacji ze źródeł budżetowych,
d) dochodów ze zbiórek i imprez publicznych,
e) odpłatnej działalności pożytku publicznego,
f) odsetek od lokat kapitałowych.
§ 17
- Wszelkie przychody Fundacji są przeznaczane na realizację celów statutowych.
- Zabrania się w szczególności:
a) udzielania pożyczek lub zabezpieczania zobowiązań majątkiem Fundacji w stosunku do członków jej organów lub pracowników oraz osób, z którymi członkowie organów lub pracownicy pozostają w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi",
b) przekazywania majątku Fundacji na rzecz członków jej organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach,
c) wykorzystywania majątku Fundacji przez członków jej organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika ze statutowego celu Fundacji,
d) zakupu towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie organów Fundacji lub pracownicy oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż do osób trzecich lub po cenach innych niż rynkowe.
§ 18
W przypadku powołania Fundacji do dziedziczenia, przyjmuje ona spadek z dobrodziejstwem inwentarza lub go odrzuca.
§ 19
Fundacja odpowiada za swoje zobowiązania całym swoim majątkiem.
Organy Fundacji
§ 20
Organami Fundacji są:
- Rada Fundacji
- Zarząd Fundacji
§ 21
- Nie można jednocześnie łączyć członkostwa w organach Fundacji.
- Osoby wchodzące w skład Rady nie mogą pozostawać z osobami wchodzącymi w skład Zarządu w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości służbowej.
- Skazanie prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe wyklucza z możliwości wchodzenia w skład Rady.
- Członkowie Rady mogą otrzymywać z tytułu pełnienia funkcji zwrot uzasadnionych kosztów lub wynagrodzenie w wysokości nie wyższej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw ogłoszone przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za rok poprzedni.
Rada Fundacji
§ 22
- Rada Fundacji jest organem stanowiącym, kontrolnym i opiniującym Fundacji i liczy od 3 do 7 osób.
- W skład Rady Fundacji z mocy statutu wchodzą Fundatorzy oraz osoby powołane w jej skład przez Fundatorów w drodze uchwały.
- Następnych członków Rady na miejsce osób, które przestały pełnić tę funkcję lub dla rozszerzenia składu Rady, powołuje swą decyzją Rada.
- Ustanie funkcji członka Rady Fundacji może nastąpić wskutek:
a) śmierci,
b) rezygnacji,
c) trwałej niezdolności do pełnienia funkcji,
d) odwołania – dotyczy tylko członków nie będących Fundatorami.
- Odwołanie członka Rady Fundacji następuje w drodze uchwały Rady Fundacji w przypadku:
a) działania na szkodę Fundacji lub utraty zaufania Rady Fundacji,
b) skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
§ 23
- W razie powołania członka Rady Fundacji do Zarządu Fundacji lub nawiązanie przez członka Rady Fundacji stosunku pracy z Fundacją – członkostwo takiej osoby w Radzie Fundacji ulega zawieszeniu, odpowiednio na czas pełnienia funkcji lub trwania stosunku pracy.
- Rada wybiera ze swego grona Przewodniczącego Rady, Zastępcę Przewodniczącego Rady i Sekretarza, którzy stanowią jej Prezydium.
- Przewodniczący Rady w szczególności:
a) kieruje pracami Rady,
b) reprezentuje ją na zewnątrz
c) zwołuje i przewodniczy zebraniom Rady.
§ 24
- Rada zbiera się co najmniej raz w roku.
- Posiedzenia Rady zwołuje Przewodniczący Rady, z własnej inicjatywy, bądź na pisemny wniosek co najmniej 2/3 członków Rady lub na pisemny wniosek Zarządu.
- W posiedzeniach Rady mogą uczestniczyć osoby wchodzące w skład Zarządu z głosem doradczym oraz prawem wypowiadania się w sprawach, nad którymi obraduje Rada.
- Decyzje Rady we wszystkich sprawach należących do jej kompetencji podejmowane są w formie uchwał.
- Uchwały podejmowane są w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków Rady, z wyjątkiem spraw uregulowanych odmiennie w ust. 6 oraz § 26 ust. 5.
- W sprawie zmiany statutu, połączenia z inną fundacją lub likwidacji Fundacji Rada w formie uchwały podejmuje większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy członków Rady.
- Każda osoba wchodząca w skład Rady ma w głosowaniu jeden głos. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego, a podczas jego nieobecności Wiceprzewodniczącego.
- Tryb działania Rady określa uchwalony przez nią Regulamin.
§ 25
Rada w szczególności:
- Odwołuje i powołuje członków Zarządu, w szczególności w sytuacji nie udzielenia Zarządowi absolutorium.
- Podejmuje decyzje o zatrudnianiu członków Zarządu i wysokości ich wynagrodzenia.
- Ocenia pracę Zarządu, przyjmuje coroczne sprawozdania lub bilanse i udziela członkom Zarządu absolutorium.
- Uchwala Regulamin Rady.
- Kontroluje bieżącą działalność Zarządu Fundacji.
- Zatwierdza opracowane przez Zarząd roczne programy i wieloletnią strategię działania Fundacji oraz nadzoruje ich realizację
- Uchwala komunikaty związane z działalnością Fundacji.
- Wyraża opinie w sprawach przedłożonych jej przez Zarząd.
- Występuje do Zarządu z wnioskami dotyczącymi działalności Fundacji.
- Na wniosek Zarządu podejmuje decyzje w sprawie zmiany statutu, połączenia z inną fundacją, o utworzeniu oddziału Fundacji lub likwidacji Fundacji.
Zarząd Fundacji
§ 26
- Zarząd liczy od 3 do 5 osób powołanych przez Radę Fundacji na czas nieokreślony.
- Zarząd wybiera ze swego grona osoby pełniące funkcje: Prezesa i Wiceprezesa.
- Pozostałe osoby wchodzące w skład Zarządu pełnią funkcje Członka Zarządu.
- W skład Zarządu mogą wchodzić Fundatorzy.
- Zarząd Fundacji w całości lub jego poszczególni członkowie mogą być odwołani przez Radę Fundacji w drodze uchwały podjętej jednomyślnie przez wszystkich członków Rady.
- Członkiem Zarządu nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
§ 27
- Rada Fundacji na wniosek Zarządu lub z własnej inicjatywy może powoływać nowych członków Zarządu.
- Ustanie funkcji członka Zarządu może nastąpić na skutek:
a) śmierci,
b) rezygnacji,
c) trwałej niezdolności do pełnienia funkcji,
d) odwołania – dotyczy tylko członków nie będącymi Fundatorami.
- Odwołanie członka Zarządu następuje w drodze uchwały Rady Fundacji w przypadkach:
a) działania na szkodę Fundacji,
b) w przypadku skazania członka Zarządu prawomocnym wyrokiem sądu za
przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe,
c) utraty zaufania Rady Fundacji.
§ 28
Zarząd ma wszystkie i wyłączne kompetencje w zakresie zarządzania i reprezentowania Fundacji i odpowiada przed Radą za realizację jej celów statutowych.
§ 29
Do kompetencji Zarządu należy prowadzenie wszystkich spraw Fundacji, a w szczególności:
- Uchwalanie programów działania Fundacji i ustalanie sposobów jej realizacji.
- Planowanie przedsięwzięć zmierzających do rozwoju Fundacji i ustalenie sposobów ich realizacji.
- Przyjmowanie w drodze uchwały, rocznych bilansów Fundacji.
- Reprezentowanie Fundacji na zewnątrz.
- Przyjmowanie darowizn, spadków i zapisów na rzecz Fundacji.
- Propagowanie na zewnątrz celów Fundacji, programów jej działania.
- Przedstawianie Ministrowi właściwemu do spraw zabezpieczenia społecznego sprawozdań z działalności Fundacji.
- Tworzenie i znoszenie zakładów Fundacji i innych jej jednostek organizacyjnych.
- Powoływanie i odwoływanie osób pełniących stanowiska kierownicze i samodzielne w jednostkach organizacyjnych fundacji.
§ 30
Uchwały Zarządu zapadają większością głosów z wyjątkiem sytuacji przewidzianej w § 29.
§ 31
Oświadczenie woli w imieniu Fundacji składa dwóch członków Zarządu działających łącznie.
§ 32
- Zarząd Fundacji może tworzyć stałe i doraźne komisje, jak też powoływać doradców, ekspertów i specjalistów dla wypełniania celów i zadań statutowych Fundacji.
- Dla potrzeb administracyjno - organizacyjnych Zarząd może powołać Biuro Fundacji oraz zatrudnić Dyrektora Biura Fundacji.
- Zasady wynagradzania oraz wielkość środków na wynagrodzenia dla pracowników Fundacji ustala Zarząd Fundacji. Wysokość zwrotu uzasadnionych kosztów lub wynagrodzenie dla osób zasiadających w Radzie Fundacji nie może być wyższa niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
- Zarząd co roku do dnia 30 marca zobowiązany jest przedkładać Radzie Fundacji Roczne sprawozdanie z działalności Fundacji.
Zmiana Statutu
§ 33
Decyzje w przedmiocie zmiany statutu podejmuje Rada Fundacji na wniosek Zarządu Fundacji w drodze jednomyślnej uchwały.
Postanowienia końcowe
§ 34
Dla efektywnego realizowania swoich celów Fundacja może połączyć się z inną Fundacją.
§ 35
Połączenie nie może nastąpić, jeśli w jego wyniku mógłby ulec istotnej zmianie cel Fundacji.
§ 36
Decyzję w przedmiocie połączenia podejmuje Rada Fundacji w drodze jednomyślnej podjętej uchwały.
§ 37
Fundacja ulega likwidacji w razie osiągnięcia celów dla których została powołana lub w razie wyczerpania się jej środków finansowych i majątku.
§ 38
- Decyzję o przedmiocie likwidacji Fundacji podejmuje Rada Fundacji w drodze jednomyślnej uchwały.
- Likwidację prowadzi likwidator wyznaczony przez Radę.
§ 39
Rada przekazuje majątek pozostały po likwidacji Fundacji organizacjom bądź instytucjom o celach statutowych zbieżnych z celami statutowymi Fundacji.
§ 40
W sprawach nie uregulowanych w niniejszym statucie ma zastosowanie ustawa o fundacjach.